פטירה | בית חב''ד רמת אליהו > מעגל החיים היהודי 22

בית חב''ד רמת אליהו > מעגל החיים היהודי > פטירה

פטירה

3 תגובות

אמירת הקדיש היא דבר גדול ומיוחד מאוד עבור נשמת הנפטר. מילות הקדיש מסייעות לעליית נשמת הנפטר ומלוות אותו לגן עדן.

  • הגדל תמונה

חברה קדישא

קבוצת אנשים קבועה הקיימת בכל ישוב יהודי, שאנשיה קיבלו על עצמם לעסוק במצוה זו של הטיפול בצרכי המת וקבורתו.

אבל

אדם שנפטר אחד מהקרובים לו ביותר, דהיינו הוריו, ילדיו, אשתו, אחיו או אחיותיו, צריך לנהוג בדיני אבלות. עיקרי דיני האבלות נוהגים בשבעת הימים מיום הקבורה והלאה, וחלקם עד 30 יום. ובאבלות על הורים - עד 12 חודש.

מצוה לנחם את האבלים בעיקר בתוך ימי השבעה, ואומרים להם: "המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים", או: "מן השמים תנוחמו".

נר נשמה

נר שדולק 24 שעות ומדליקים אותו ביום השנה לפטירת הורה, קרוב או יקיר.

קדיש יתום

מי שנפטרו אביו או אמו, במשך 11 חודשים מיום פטירתם אומר קדיש יתום, וכן ביום הזכרון (יארצייט) שלהם, לעילוי נשמתם. בקדיש זה בדרך כלל יש 2 קטעים נוספים על החצי הקדיש ובהם בקשות לשלום עם ישראל. אמירת הקדיש היא דבר גדול ומיוחד מאוד עבור נשמת הנפטר. מילות הקדיש מסייעות לעליית נשמת הנפטר ומלוות אותו לגן עדן.
 

נוסח קדיש יתום
יִתְגַּדַּל וְיִתְקַדַּשׁ שְׁמֵיהּ רַבָּא. אמן  בְּעָלְמָא דִּי בְרָא, כִרְעוּתֵהּ. וְיַמְלִיךְ מַלְכוּתֵהּ, וְיַצְמַח פּוּרְקָנֵה, וִיקָרֵב מְשִׁיחֵהּ. אמן  בְּחַיֵּיכוֹן וּבְיוֹמֵיכוֹן וּבְחַיֵּי דְכָל-בֵּית יִשְׂרָאֵל, בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב, וְאִמְרוּ אָמֵן. אמן [יְהֵא שְׁמֵיהּ רַבָּא מְבָרַךְ, לְעָלַם וּלְעָלְמֵי עָלְמַיָּא. יִתְבָּרַךְ]  יְהֵא שְׁמֵיהּ רַבָּא מְבָרַךְ, לְעָלַם וּלְעָלְמֵי עָלְמַיָּא. יִתְבָּרֵךְ, וְיִשְׁתַּבַּח, וְיִתְפָּאֵר, וְיִתְרוֹמָם, וְיִתְנַשֵּׂא, וְיִתְהַדָּר, וְיִתְעַלֶּה וְיִתְהַלָּל, שְׁמֵהּ דְּקוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא. אמן  לְעֵלָּא מִן-כָּל-בִּרְכָתָא וְשִׁירָתָא, תֻּשְׁבְּחָתָא וְנֶחֱמָתָא, דַּאֲמִירָן בְּעָלְמָא, וְאִמְרוּ אָמֵן. אמן
יְהֵא שְׁלָמָא רַבָּא מִן שְׁמַיָּא וְחַיִּים טוֹבִים עָלֵינוּ וְעַל כָּל יִשְׂרָאֵל וְאִמְרוּ אָמֵן :  אמן  עֹשֶׂה שָׁלוֹם (בעשרת ימי תשובה: הַשָׁלוֹם) בִּמְרוֹמָיו הוּא יַעֲשֶׂה שָׁלוֹם עָלֵינוּ, וְעַל כָּל-יִשְׂרָאֵל וְאִמְרוּ אָמֵן. אמן

ראשי תיבות

ז"ל - זכרונו לברכה (ביטוי לאחר הזכרת שמו של יהודי שנפטר)

נ"ע - נשמתו עדן

ע"ה - עליו השלום

זצ"ל - זכר צדיק לברכה (ביטוי לאחר הזכרת שמו של צדיק שנפטר)

תנצב"ה - תהא נשמתו צרורה בצרור החיים (ביטוי הנרשם על מצבה או הקדשה על שם יהודי שנפטר)

חב"ד לעזרתך

אם אחד מיקירי המשפחה נפטר, לא עלינו, ואתם זקוקים לעזרה מיידית. הכוונה כשלהי שתסייע לכם לעבור את הרגעים הקשים ביותר, כמו שצריך. כמו יהודים.

או שמלאה שנה לפטירת היקיר ואתם זקוקים למישהו שינחה את הטקס בבית-הקברות ויישא את תפילת "א-ל מלא רחמים".

בית-חב"ד יעמוד לימינכם גם ברגעים האלה. פנו לבית-חב"ד ותעזרו ללא תמורה. כי אנחנו הכתובת לכל עניין יהודי ולכל יהודי – בעת שמחה כמו בשעת מצוקה.

בשורות טובות ושרק נהיה בריאים.

לקבלת הדרכה בנושא ולפרטים נוספים פנה אלינו. לחץ כאן, השאר פרטים ונחזור אליך

שלח תגובה הדפסה שלח לחבר שתף

3 תגובות | פטירה

קדיש

בס"ד

האם יש לכם את הנוסח המלא להדפסה?
תודה

אריה כהן 29/09/2009 - יא תשרי התשע
1

שחר שלמה

אבא יקר שלי. ביום שני טו’ אייר תשע"ה עלית השמיימה והותרת אותנו יתומים, שמונה ילדים. דבר המחלה נודע חודש וחצי לפני שזו המחלה הכניעה אותך. התטרפת לאמא שלנו ממנה נפרדנו לפי 4 שנים וארבעה חודשים. מיום לכתה לא מצאת לך מנוחה. חסרונה השפיע על בריאותך, הלבד לו לא היית מורגל שבר אותך. ניסינו בכל הכוח למלא החסר וללא הצלחה. עברנו דרך חיים קשה בשנים האחרונות ועד לאותה הבשורה המרה אודות המחלה, מחלה אותה הסתרנו מפניך במטרה לאפשר לך עוד ימים של שקט יחסי, ידענו שלא יעמוד לך כוחך אם תדע את האמת המרה. מאז ובכלל לא משנו ממך, הצפנו אותך באהבה, דאגה חום, שמירות פרטיות אך דבר לא הואיל והקץ הכואב ממנו כה חששנו הגיע. מאז אין מנוח לנפשי ולכאבי. אבא שלי אתה כה חסר. חסרים לי הבקרים איתך, הכנת ארוחת הבוקר, נעילת הנעליים שבמהלכה היית מברך אותי ומתפלל להצלחת מעשיי, מי יברכני? מי יקרא לי בתי ? מי ידאג כשאתקרר שאקח טיפול? מי יברכני בימי הולדת? מי ישאל על נכדיי? מי ידאג לאחיי? מי ייעץ וינחה את אריה? מי יאמר משפטי חוכמה? מי יספר על העבר?
אוי אבא שלי אתה כה חסר לי.
אוהבת מתגעגעת וכאובה שלך כתמיד בתך אורנה.
אורנה אליהו 18/05/2015 - כט אייר התשעה
2

אבא יקר שלנו

אבא יקר שלנו. ניצבים מולך שמונת ילדיך ומוקירי זיכרך. חלפו 30 ימים מאז לכתך ואנו נותרנו לבד. אתה האדם שחייו היו משא ומסע לא קלים, עברת דרך חיים יחידה ומיוחדת לך, כפי שאף אחד לא ידע כמותה. יחד עם זאת ולמרות הכל תמיד פניך ודבריך היו מלאי אופטימיות כדבריך: "לא לסגור שערים"... הכל יהיה בסדר. מאז לכתה של אמא יקרה שלנו לא מצאת מנוח. הפכת למרכז חיינו. איתך פתחתי את הבוקר , הייתי ממתינה בפתח הדלת עד שתסיים לקרוא יחד עם שדר הרדיו את תפילת: "שמע ישראל", ורק כשסיימת הייתי נכנסת לקולך: "אהלן בוקר טוב, מה את תרנגולת לא ישנה?? כל בוקר איתך היה כמו לפתוח עיתון: היית מעדכן בחדשות הלילה והבוקר, היית מכור לחדשות, ממש "גוגל" אנושי. בדרכך היית אדם מאמין, מאמין במעשים טובים ובעזרה לזולת. לא היה איש שנכנס לביתך מבלי שיאכל וישתה, מכניס אורחים כאברהם אבינו. היית עשיר ברוחך, בנפשך ובלשונך. תמיד ידעת לספר על העוני והרעב שחווית כילד, טראומה שליוותה אותך כל חייך והותירה צלקות מרובות בנפשך והפסיכולוג שלך היה השוק: הקניות, השפע. אין אדם שידע טוב ממך למלא את הבית, תמיד אמרת ששפע מביא מזל וברכה. איני מכירה אדם שנון, חד, חכם כמוך, בעל יכולת וורבאלית מעוררת השראה, זיכרון פנומנאלי. זכרת כל צעד ושעל עוד מימיי ילדותך בעיראק ותמיד אהבת לספר ולהתפאר ביכולותיך לזכור הכל: שמות, ריחות וטעמים, אכן היתה לך זו מתנת אלוקים אבא יקר שלנו: במהלך שיבעת ימי האבל, ישבנו אנו שמונת ילדיך וקרה ביננו הדבר לו פיללת יותר מכל, שנהיה מאוחדים לא פעם היטלת על כתפיי את המשימה. אמרת לי בנתי : כולכם שווים, ביקשת שנקבל האחד את השני , שזורם לנו אותו הדם, אכן אנו מאותו בית יוצר. אבא שלנו מישנתך התקיימה, אנו מלוכדים ומאוחדים מתמיד. בן ואדם פה איתנו לעד. כרתנו את ברית האחים. אבא יקר אנו מתנצלים , מבקשים סליחה ומחילה על שהיסתרנו מפניך אודות המחלה , זו הפעם הראשונה שלא עלית כדבריך: " על התחבולות שלנו" . ניסינו בכל הכוח לגונן עליך מהרע מכל, ניסינו ליצור לך אווירת אופטימיות בתוך החושך אליו נקלענו. ניסינו לשמור עליך שלא תיכאב, שלא תדע, שלא תידמע, אך זו המחלה אותך הכניעה. אבא אנו פונים אליך ואל אמא יקרה שאליה הצטרפת שם במרומים ומקווים שמלאכים אתכם שומרים ומבקשים מכם : שימרו עלינו , נותרנו לבדינו. תנו לנו הכוח להמשיך.
הייתמות קשה מנשוא. הותרת חלל ענק בחיינו.
הגעגוע כואב וחודר שמותיר חור בלב.
הייה שלום אבא יקר, שכב על מיכבך בשלום.
בתך אורנה 03/06/2015 - טז סיון התשעה
3
שני כא תמוז (13 ביולי)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים שיעור בתניא-מפי הרב גרינוולד 19:30
שלישי כב תמוז (14 ביולי)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים פרשת השבוע-מפי הרב טביב 19:30
ארועים שיעור לנשים בבית חב"ד רמת-אליהו עם הרבנית רחל רוטשילד 20:30
רביעי כג תמוז (15 ביולי)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים עין יעקב וחסידות-שיעור מפי הרב שלמה לבנוני 19:30
חמישי כד תמוז (16 ביולי)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שמעון בן הרוש 18:15
ארועים שיעור גמרא עם הרב שמעון בן הרוש 19:30
שבת קודש כו תמוז (18 ביולי)
ארועים חדש! בבית חב"ד רמת-אליהו שיעור חסידות לגברים ונשים מפי רבי יניב לוי. מרתק, מעניין ומחכים 17:00
ארועים מסיבות לילדים בשבת בבית חב"ד רמת-אליהו 17:30
ארועים שיעור בהלכות שבת 17:45
ראשון כז תמוז (19 ביולי)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים עין יעקב וחסידות-שיעור מפי הרב שלמה לבנוני 19:30
הסטוריה היהודית הסתלקות ר' יהודה לייב סלונים
שני כח תמוז (20 ביולי)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים שיעור בתניא-מפי הרב גרינוולד 19:30
ללוח המלא שיעורים יומיים זמני היום

בית חב"ד רמת-אליהו נווה-ים (ע"ר) רח' פנינת הים 7 נווה-ים ראשל"צ
מנהל בית חב"ד ושליח הרבי מליובאוויטש: הרב חנן כוחונובסקי
טלפון: 03-9618874 | נייד: 052-2681782 | פקס: 03-9517017 | beit_chabad@bezeqint.net

מופעל ע''י חב''ד שעל אתר - מרכז אתרי חב''ד באינטרנט © 2020