בית חב"ד רמת-אליהו נווה-ים (ע"ר)

רח' פנינת הים 7 נווה-ים ראשון-לציון

א-ה 10.00-13.00

תמיד זמינים עבורכם גם בטלפון

03-9618874

מנהל בית חב"ד
ושליח הרבי מליובאוויטש
הרב חנן כוחונובסקי

הרבי על 'הרבי'

להלן, קטעים מ'יחידות' שנערכה לקבוצת סטדנטים אצל הרבי לפני יותר מארבעים שנה. הדברים תורגמו ועובדו באופן חופשי מאנגלית.

שאלה: מה היה תפקידו של הבעל-שם-טוב ומהו מקומו בשיטת החסידות?

תשובה: נבין זאת באמצעות משל ממבנה מערכת אספקת החשמל בימינו. המערכת מורכבת מתחנת כח המצויה, בדרך כלל, במרחק מהעיר, ממנה נמשכים כבלים אל המקומות הזקוקים לזרם החשמל. אולם כדי שזרם החשמל יביא תועלת יש צורך בהסטת המתג הנכון. יש למצוא אותו ולהפעיל אותו ואז ממלא הזרם את תפקידו.

מצב דומה קיים במישור הרוחני. בכל יהודי טמונים כוחות רוחניים, אלא שכדי שהכוחות הללו יבואו לידי ביטוי וימלאו את תפקידם, יש לגלות את ה"מתג" הנכון המפעיל את אותם כוחות רוחניים.

זו היתה משימתו של הבעל-שם-טוב. הוא ידע למצוא אצל כל יהודי את ה"מתג" המתאים ובאמצעותו לעורר את כוחותיו. הוא נסך בעם היהודי בטחון ואמונה ועל-ידי כך, חרף המצב הקשה שבו עמדו היהודים, הרים את רוחם בצורה קיצונית; מהרמה הנמוכה ביותר אל העליונה ביותר, זאת בעיקר על-ידי שהחדיר בכל אחד רגשי שמחה.

דבר זה מלמד אותנו, שבפעילותינו בנוגע למצבנו האישי, בנוגע למצבם של הילדים ושל כל הסביבה, לא נוכל להסתפק בכוחותינו הגלויים. יש לעורר את הכוחות הרוחניים החבויים, המצויים בליבו של כל יהודי, ודבר זה יוכל להעשות כשנגלה את ה"מתג" הנכון.

כך גם לגבי ההשפעה על הזולת: כשרוצים לרומם אותו לדרגה גבוהה יותר באמצעים רגילים, יש להשקיע יגיעה רבה והתאמצות גדולה; ואילו כשמגלים ומעוררים את ה"נקודה" שבו, את היימתג" – או אז כל השאר נעשה מאליו.

שאלה: מהו תפקידו של הרבי?

תשובה: כמוסבר לעיל, לגלות אצל כל יהודי את ה"מתג", את ה"נקודה", ולעורר אותה.

מערכת האתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה