בית חב"ד רמת-אליהו נווה-ים (ע"ר)

רח' פנינת הים 7 נווה-ים ראשון-לציון

א-ה 10.00-13.00

תמיד זמינים עבורכם גם בטלפון

03-9618874

מנהל בית חב"ד
ושליח הרבי מליובאוויטש
הרב חנן כוחונובסקי

כוחו של מעשה אחד ויחיד

אם אדם עשוי לתהות עד כמה אפקטיבי יכול להיות מעשה אחד של אדם יחיד, לא רק על הסביבה הקרובה אלא גם על העולם בכללו, המדע המודרני הפיג את הספקנות הזו • הרבי כותב

ב"ה חנוכה, תשל"ד
ברוקלין, נ.י.

מר…
ניו יורק, נ.י.
שלום וברכה:

הריני לאשר בתודות את קבלת הספר שלך "איש מגיח". אני מעריך את תשומת הלב שלך בכך ששלחת לי עותק. זה הגיע בזמן מתאים, ממש לפני חנוכה, שאז יש לנו את המצוה של הדלקת הנרות, דבר שמסמל את אור התורה והמצוות. יתירה מזו, למצווה זאת יש את התכונה הייחודית שהיא צריכה להיות מוצבת בצורה שתאיר לא רק את הבית בפנים, אלא גם את החוץ. ההשלכות של הדבר מבחינת ההוראה למעשה, מובנות מאליהן.

דרך אגב, אם אדם עשוי לתהות עד כמה אפקטיבי יכול להיות מעשה אחד של אדם יחיד, לא רק על הסביבה הקרובה אלא גם על העולם בכללו, המדע המודרני הפיג את הספקנות הזו. שכן, דווקא בזמנים האחרונים, המדע הגיע למסקנה שאף-על-פי שישנו כזה ריבוי של דברים בעולם, כל היקום, כפי שהשם [באנגלית: universe] רומז, הוא בעצם גוף אחד, שבו כל חלקיק מתואם וקשור בקשרי גומלין עם כל חלקיק אחר, במידה קטנה יותר או גדולה יותר. ואם זה נכון לגבי העולם הגשמי, על אחת כמה וכמה שזה כך בעולם הרוחני.

אני מקווה שלא תיפגע אם יש לי העזה להציע לך משהו שעשוי להיראות מוזר משהו בעיניך. אתה בוודאי תאמין לי שאין לי שום מניעים זרים, אלא רק להציע לך משהו שאני מחשיב אותו לדבר טוב. מה שמעודד אותי להציע את ההצעה היא העובדה שהיה לי העונג להיפגש איתך ולשוחח איתך בהזדמנויות שונות, הן באופן אישי והן באמצעות התכתבות. לפיכך, אני מקווה שאין צורך בשום הסברים נוספים. ההצעה שאני רוצה להציע לך היא שתיקח זמן מתוך סדר היום העמוס שלך, נניח עשר עד חמש עשרה דקות בכל יום, ללמוד נושא מסוים בתורה, כמו החומש, או המשנה, או התלמוד וכדומה, ספרים שאת כולם ניתן להשיג בתרגום לאנגלית. שכן, במקרה זה, הדבר החשוב הוא הנושא הנידון ולא השפה.

ואם תשאל אותי מהי המטרה של הדבר ומה אתה תרוויח מזה? – התשובה תהיה שאדם חושב לא בהכרח מחפש תועלת אישית מידית מכל דבר ומכל הדברים שהוא עושה. אבל הדבר המהותי הוא שיהודי יכול לתפקד בצורה מלאה ובצורה הכי טובה שתיתכן רק באווירה שהיא בהרמוניה עם המהות האמיתית שלו. ובדיוק כשם שדג יכול לתפקד כראוי רק במים, ואין צורך שהדג יבין את זה, כך גם עבור העם היהודי התורה היא מה שהמים מהווים עבור הדג, כפי שמודגש בתלמוד באמצעות המשל המפורסם (ברכות סא, ב).

אני בטוח שבמקרה שלך אין צורך בשום שכנוע נוסף, אבל אם מה שנאמר למעלה לא מספיק משכנע ואין שום דרך אחרת, הייתי מבקש ממך שתקבל את ההצעה שלי בתור טובה אישית. שכן, מכיוון שאני מכיר את הקירבה שלך לחמי זכר צדיק לברכה, ואשר היתה לך הזדמנות לפגוש אותו יותר מאשר פעם אחת, אני מרגיש שזה היה מקור לשביעות רצון עבור נשמתו אילו היית פועל בהתאם להצעה שלי ומקדיש פרק זמן קצר ללימוד תורה בכל יום, וקצת יותר בשבת וביום-טוב שהם ברמה גבוהה יותר של קדושה.

אין זה מנהגי להעמיד אף אחד במקום, או לגרום מבוכה כלשהי, ואני מסתכן בכך רק במקרה שלך מכיוון שאני מאמין שהסיכון הוא מוצדק.

המאחל לך חנוכה מאיר ומידה גדלה והולכת של אור בכל העניינים שלך,

בברכה,

[חתימת יד קודשו של הרבי]

מערכת האתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה